yükleniyor

Oto Akü

Akü aldığı elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek yedekleyen gerektiğinde de yeniden elektrik enerjisine çevirerek cihazlara enerji gönderen bir araçtır. Aküler birçok alanda enerji yedeklemek ve tekrar kullanım için enerji almak amacıyla birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından biri de otomobillerdir. Akü otomobillerde marş motoruna elektrik enerjisi göndererek aracın çalışmasını sağlar. Otomobilin çalışmadığı zamanlarda ise daha sonra kullanılacak akımları göndererek voltaj dengesini ayarlamak üzere tasarlanmıştır. Aküler aynı zamanda alternatörün oluşturduğu akımın bir bölümün çekerek aşırı voltaj yükselmelerini de önlemektedir.

Aküler nikel-kadmiyum nikel-demir ve kurşun-asit gibi çeşitleri bulunmaktadır. En çok kullanılan akü tipi kurşun- asit akülerdir. Bu akü tipide kendi içinde kuru akü ve sulu akü olmak üzere iki şekilde üretilmektedir. Kuru aküler kapalı olarak üretilirler. İçlerinde sıvı yerine akmayan kıvamda jel bulunmaktadır. Bu özellikleri ile sızdırma tehlikeleri bulunmamaktadır. Bu nedenle güvenlidirler. Akülerin donma derecesi -50°C ile -70°C arasındadır. Bu derece akünün tam şarj durumunda geçerli olup özellikle kış mevsimlerinde akünün tam şarjlı olarak muhafaza edilmesi gerekmektedir. Deşarj durumunda olan bir akü -5°C ‘ de bile donabilir.

Bazı durumlarda akünün deşarj süresi kısalmaktadır. Bu durum bazı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz. Akü yüksek sıcaklık nem vb. çevresel faktörlere maruz kalmış olabilir. Otomobilde kaçak ya da kısa devre meydana gelmiş olabilir. Araç içinde bulunan ek donanımlar aküye uygun olmayabilir. Alternatörün şarj etme durumunun yetersiz kalması durumu olabilir. Aküler temelde içerdikleri kimyasallar nedeniyle çevre için zehirli atıklar oluşturmaktadırlar. Ancak akülerin geri dönüşümü artık daha kolay hale gelmiştir. Kullanıcıların yeni akü alırken eski aküleri satıcılara teslim edilmesi geri dönüşüm sürecini hızlandırmaktadır. Binlerce çeşit oto ürünü ve akülerde en ucuz fiyatları arıyorsanız ebrosur.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Markaların kampanya ve indirim bilgilerine ulaşmak için artık katalog satın almak zorunda değilsiniz. Ebroşür ile ürün broşür ve kataloglarını online olarak görüntüleyerek kampanyalı tüm fiyat bilgilerine ulaşmanız çok kolay. Ebrosur.com sitesini ziyaret ederek fırsat seçeneklerinden ilk siz haberdar olun.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: