yükleniyor

Bamya

Akdeniz ülkeleri Hindistan Japonya ve güney eyalet mutfaklarında kendine yer bulan bamya ebegümecigiller familyasından sıcak iklimleri seven tek yıllık bir bitkidir. Sapı iklim özelliklerine göre 1 - 2 metreyi bile bulabilir. Kökleri oldukça derindedir meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları oval ve yeşil renkli olan bamya bitkisinin gıda olarak meyveleri tüketilmektedir.

Mutfaklarımızda çok çeşitli kullanım alanları bulmuştur. Tazeyken toplanmalı ve tüketilmelidir. Bekledikçe kabuksu bir dış tabakası olacağından lezzetini yitirir. Kurutulma işlemi yapılacak olan bamyalar da çiçek açar açmaz toplanır ve ipe geçirilerek güneşte kurutulur. Sebze yemeği olarak tüketildiği gibi etli olarak da yemeği yapılmaktadır. Ayrıca Anadolu'nun güneyinde büyük olanlarını közde pişirerek sosla da servis etmektedirler. Peki lezzetiyle sofralarımıza taht kuran bamyanın aynı zamanda bir sağlık deposu olduğunu da biliyor muydunuz? Bamya güçlü bir antioksidandır bununla birlikte A vitamini bakımından oldukça zengin olup içeriğindeki ksantin beta karoten lutein gibi maddeler de sağlıklı metabolizma için oldukça önemlidir. Bamya içeriğindeki mucilagineus maddesi ile sinidirim sistemini düzenlerken hazımsızlığı giderici ve bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliği ile de kişilerin diyetlerine büyük katkı sağlamaktadır. 100 gram bamya yaklaşık olarak sadece 30 kaloridir besin lifi yönünden zengin olduğu için de tok tutar ve acıkmayı geciktirir ayrıca bamya konservesini de yapmak mümkündür. Kolestrol seviyesini dengede tutmada rol oynar antioksidan etkisi ile metabolizmayı toksinlerden arındırır göz rahatsızlıklarına ve özellikle katarakt hastalığına etkisi olduğu bilinmektedir. Yine antioksidanların bilinen en yaygın yararı tabi ki kanser hastalığına karşı koruyucu kalkan görevidir. Özellikle böbrek akciğer ve kolon kanserlerini önlemede çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğinde bulunan demir kalsiyum potasyum magnezyum gibi mineraller sayesinde de kemiklerin güçlü yapısını korumasında etkilidir kemik erimesi olan hastalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Lezzeti yanında metabolizma üzerine olan yararlı etkileri de saymakla bitmeyen bamya sebzesini en uygun fiyat ve indirimlerle katalogları bulmak, broşür üzerinden inceleyerek kampanyalardan haberdar olmak için sizi ebrosur.com'u incelemeye davet ediyoruz. Kaliteyi en ucuza alabileceğiniz yeri bu site üzerinden öğrenebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: