yükleniyor

Bezelye

Vücut direncimiz için beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Gıda konusunda pek çok vitamin protein ve mineral almamız sağlığımız açısından çok önemlidir. Sebze meyve beyaz ve kırmızı et bakliyat gibi gıdaları bol bol tüketmemiz sağlığımızın korunması vücut dengemizin sağlanması açısından önemlidir. Sağlığımız için bol bol sebze yememiz gerekmektedir. Bunlar daha çok yazın yoğun olarak yetişmekte olan sebzelerden bezelye bakla patlıcan biber kabak ve benzeri yeşil sebzeler vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bu nedenle yeşil sebzelere daha yoğun olarak önem vermemiz gerekmektedir. Ayrıca diyet yapan veya hastalık nedeniyle dikkatli beslenmesi gereken kişilerin de diyetlerinde daha ağırlıklı olarak yeşil sebzeleri ve meyveleri kullanması daha yararlı olacaktır.

Bunların içerisinde birisi vardır ki faydaları saymakla bitmez. Bezelyeden bahsediyoruz. Bezelye protein nişasta ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde bulunan A B ve C vitaminleri haricinde fosfor ve demir gibi mineralleri de içermektedir. Bunların her biri vücut içerisinde farklı bir görev alarak farklı bir organın yapısına katkıda bulunmaktadır. Bezelye kan yapımında önemli yer tutar. Kansızlığa ve kan kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda kasların gelişimine dair olumlu etkileri de vardır. Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastalarının kötü şeker olarak adlandırılan şekerlerini düşürmeye büyük katkısı bulunur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkilidir.

Bezelyeyi yemeklerde ve çorbalarda bolca kullanabilirsiniz. Ayrıca salatalarda mezelerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bezelyenin fiyat aralığını incelediğimizde pek çok markette indirim yapıldığını görebiliriz. Aynı zamanda çeşitli kampanya kapsamında marketlerin broşür ve benzeri dokümanlarında indirimli olarak satıldığını da görebilirsiniz.

En ucuz bezelye fiyatlarını en uygun fırsat ve kampanyaları bulabileceğiniz adreslerden en doğru en kaliteli ve en güvenilir olanı ebrosur.com dur. Buradan siz de nerede en güzle en taze ve en uygun fiyata sahip olan bezelyeleri nerelerden temin edebileceğiniz görebilir satın almak için nereleri tercihe etmenizin daha kolay ve yararlı olacağını kesinlikle doğru olarak bulabilirsiniz.

Bezelye yeşil renkli kabuk içinde yine yeşil renkli küçük veya iri yuvarlak taneli sebzedir. Bitki beyaz çiçek açar sonrasında meyvesi oluşur. Kabuğundan çıkarılarak yenen bir sebzedir. Hem çok lezzetli hem de besleyici olan bu sebze ilkbahar ve yaz günlerinin vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesidir. Bakla ve fasulye ile benzerlik gösterir. Bezelye birçok çeşit isimle adlandırılır. Tarla bezelyesi veya bahçe bezelyesi sırık bezelyesi sultani bezelye ve araka bezelyesi bunlardan bazılarıdır. Sizde yaz sezonu yaklaşırken yeni mahsul bezelyelerin size en yakın hangi markette olduğuna sitemizden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda fırsatlarla ilgili broşür en ucuz fiyat ve kampanyaları da inceleyebilirsiniz.

Bahçe veya tarla bezelyeleri yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıp üzerini kapatırlar. Açtığında çiçekleri farklı renklerde olduğu için taneleri de lekeli alacalı renkte ve basık olarak büyür. Sırık bezelyeleri tırmanıcı bitki özelliğine sahiptir. Fakat bu bezelyeler kabukları çok sert olduğu için kesinlikle taneli olarak tüketilmelidir. Ayrıca kabuğuyla birlikte yenen sultani bezelyeleri de vardır. Kabukları ince yapıya sahip olan sultani bezelyelerde sert tabaka yoktur. Bir de iri taneli olarak adlandırılan araka bezelyeleri vardır. Hangi çeşidi tercih ederseniz edin bezelye her yönden insana çok faydalı bir bitkidir. Bezelyede A vitamini B vitamini C vitamini demir fosfor potasyum protein nişasta ve lif gibi besin yönünden çok faydalı şeyler bulunmaktadır. Lif yönünden zengin bir sebze olan bezelye kalp ve damar rahatsızlıklarını engelleyici özellik taşımaktadır. Kalp krizi riskini ve kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir. İçerisinde yüksek oranda B1 vitamini bulunduğu için uyku düzensizliği çekenlere birebirdir. Hazmı kolaylaştırır ve kemik gelişimini destekler. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde de kanser olma etkisini azaltıcı nitelik taşımaktadır. Bezelye için indirim fırsat seçeneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Bezelyeyi birçok yemek ve çorba yapımında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kurutarak dondurarak ve bezelye konservesi yapılarak ileriki zamanlar içinde koruyucu etkiyle saklayabilirsiniz. Tüm posalı ürünler gibi tok tutucu etkiye sahip olduğu için gönül rahatlığıyla ve afiyetle tüketebileceğiniz bir yaz sebzesidir.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: