yükleniyor

Çökelek

Çökelek eski çağlardan günümüze kadar gelmeyi başarmış yağı alınmış ayranın ısıtılması sonucu ortaya çıkmış yoğurt parçacıklarıdır. Bu besine her yöre kendine göre bir isim koymuştur. Silifke yöresinde ham çökelek Anamur yöresinde keş Rize yöresinde minci Hatay yöresinde sürk denilmektedir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir çökelek. Tabi işlenme biçimi ve içine koyulan baharatlar ile çeşitleri de bulunmaktadır. Ya da tuzlu tuzsuz az tuzlu olarak ayrılmış olanları da vardır. Tansiyon hastaları için bu ayırım elbette ki önemlidir. Çökelek yanında pekmez bal veya reçel ile tüketildiği zaman daha da lezzetli bir hal almaktadır. Ayrıca çökeleği sade tüketmek yerine taze tereyağı ile karıştırıp tüketirseniz hem besin değerini katlarsınız hem de lezzetini. Hormonsuz doğal bir besin olması tercih edilme sebeplerinden en önemlisidir.

Çökelek sağlık açısında da oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kalsiyum deposu bir besindir. Hastalıkların çoğu yanlış beslenmeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde yediğimiz çoğu besin hormonludur. Doğal yaşamdan ve doğal gıdalardan gittikçe uzaklaşan bir toplumuz maalesef. Bu durum da kanserlerin iyice artmasına sebep olmuştur. Özellikle bayanların artık korkulu rüyası haline gelmiş meme kanseri çok yaygınlaşmıştır. Kanserlerden korunmak için yoğurt ve çökelek tüketimi çok önemlidir. Çökelek de kanser hastalığında kalkan görevi gören besinler arasındadır. Çökelek sadece kansere karşı etkili değil tabi ki içerdiği yoğun kalsiyum ile vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar ve kemik erimesini önler. Özellikle otuzlu yaşlardan sonra düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ederiz. Her faydasının yanında bir de cilt bakımında da kullanılmaktadır. Çökeleği ılık süt ile karıştırıp krem kıvamına getirip cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltler için çok iyi bir cilt bakımıdır. Çıbana iyi gelmektedir. Ciltte bulunan perinal katmanın kan dolaşımını hızlandırır. Bunların yanında doğal maske kullanmanın rahatlığını yaşayın.

Mutfağınızdan ve sofranızdan eksik etmemeniz gereken bu besin için fiyat konusu da önemlidir tabi ki. En ucuz nerede bulabilirim. Bana en yakın nerede vardır? Diye her yeri dolaşmanıza gerek yok.Fırsat kaçırmamak ve indirim olan zamanları iyi takip edilmek için elinizin altındaki interneti kullanın.Hangi mağazada nasıl bir kampanya var diye düşünmenize gerek kalmayacak. Katalog incelemek veya istediğiniz her mağazanın broşürünü inceleyebilmek için ebrosur.com sitesini ziyaret edin.En ucuz çökeleği nerede bulurum diye artık düşünmeyin.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: