yükleniyor

Çörekotu

Çörek otu hemen neredeyse birçok hamur işinde özellikle bayanların kullandığı oldukça faydalı bir baharattır. Binlerce yıldır tohumu kullanılmasına rağmen yararlı etkileri son zamanlarda daha fazla ortaya çıkarıldı. Tüketmekten kaçınmamız gerekmektedir.

Dünyanın hemen her ülkesinde yetişen çörek otu en fazla Doğu Akdeniz’de yetiştirilmektedir. Bizim kullandığımız kısmı bitkinin kapsül şeklindeki tohumlarıdır. Çörek otu bünyesinde yüzde 38 karbonhidrat yüzde 21 protein ve yüzde 35 oranında bitkisel yağları barındırmaktadır. Aynı zamanda A vitamini B vitamini ve C vitamini bulundurarak etkili bir fayda sağlar. Uzmanların önerisi her sabah bir tatlı kaşığı çörek otunun öğütülerek tüketilmesidir. Birçok hastalığın önlenmesinde ciddi bir etkiye sahiptir. Öncelikle bağışıklık sistemini artırıcı madde bulundurması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemik iliği artırıcıdır. Kanseri yavaşlatıcı özelliktedir bu nedenle çağın hastalığı kansere yakalanmadan önce özellikle genlerde yatkınlık varsa düzenli tüketilmesinde fayda vardır. Antioksidan etkisiyle iltihap kurutucu özelliği vardır.

Şeker hastalarının mutlaka kullanması gerekir. Kandaki şeker oranını düşürerek insülin salgısının artmasını sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda alerjik hastalıklarda bahar nezlesi gibi rahatsızlıklarda önemli derecede fayda sağladığı bilinmektedir. Kalp rahatsızlıklarına da pek çok olumlu etkisi vardır. Her derde şifa olarak kullanılan çörek otu mide zarını korur. Çörek otunun yağı da üretilmektedir. Göz yanması ve sulanmalara karşı kullanılabilir iltihabın temizlenmesini sağlar. Özellikle bayanlar saç bakım kürlerinde kullanmaktadır. Dökülmeleri azaltırken yeni saçların çıkmasına yardımcı olmakta ve kepeği tamamen ortadan kaldırmaktadır. Saça belirli aralıklarla çörek otu yağıyla masaj yapılması ile dökülmeler içsel kaynaklı değil ise kısa sürede seyrelen yerlerin dolmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda saç köklerini rahatlatır. Daha pek çok faydası olan çörek otu günlük tüketilmesi gereken bir baharattır.

Size en yakın mağazanın nerede olduğunu ve fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız eBrosur.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı ürünün indirimli fiyatlarını görebilir kampanyaları kaçırmadan en ucuza satın alabilirsiniz. Çörek otu ve diğer pek çok ürün için katalog satın almadan broşürleri oturduğunuz yerden cihazınız ile inceleyebilir fırsatları herkesten önce siz öğrenmiş olursunuz. Siteden satış yapılmamakla birlikte neyin nerede daha uygun olduğunu öğrenebilmeniz için ebrosur.com sizlere hizmet vermektedir.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: