yükleniyor

Harita Çeşitleri

Harita coğrafya olgularının dağılımını bir plan üstünde gösteren saymaca çizimdir. Coğrafya haritaları bir takım saymacalara göre hazırlanır. Bunların en önemlisi haritası çizilecek yüzeyle plan yüzeyi arasındaki matematik ilişkilerdir. Harita benimsenen izdüşüm sistemiyle meydana getirilir. Uzaklıkların açıların yüzeylerin vb muhafazası veya muhafaza edilmemesi gibi izdüşüm özellikleri kullanma amacına ve yararına göre değişir. Birinci derecede temel haritalar topografya haritaları ve bunlara dayanarak yapılan haritalardır. Araziyi ve niteleyici ayrıntıları (hidsorgyafya planimetre yüzey şekilleri) gösterir.

Deniz haritaları da bu sınıfa girer. İkinci derecede temel haritalar doğrudan doğruya birinci derecedeki hartalardan yararlanılarak hazırlanır. Ve bazı ayrıntıları ( akarsular yüzey şekilleri ve karasuları vb) gösterir. Karayolları haritaları idari haritalar atlama haritaları ve genel atlaslar da bu sınıfa girer. Türkiye haritaları tarihin ilk çağlarında Türkiye ve çevresindeki memleketler o zamanın şartlarına göre en iyi bilinen alanlardan sayılırdı. Peteo Lemoios'un haritalarında Anadolu'ya ait harita bilgileri geniş şekilde yer alıyordu. Fakat Ortaçağ'da bu bilgilerin çoğu unutuldu. Memleketin iç kısımları bazı işlek yollar dışında hemen hemen bilinmez kaldı. Yeniçağ'dan itibaren yeni toprakların bulunmasıyla haritacılık büyük bir canlık göstererek günümüze kadar geldi.

Akdeniz ve çevresini gösteren Atlas Okyanusu'nun bilinen kıyılarını gösteren geniş ayrıntılı deniz haritaları ortaya konuldu. Bunların birçoğu Türkçede tercüme edilmiş ve yenileri yapılmıştır. Bunların en tanınmış olanı Piri Reis tarafından hazırlanan ve Kitab-el Bahriyye adıyla 1525'te Kanuni Sultan Süleyman'a sunulan Akdeniz kıyı haritasıdır. Milli kaynaklı haritalar yerli uzmanlar ve kaynaklardan faydalanarak memleketimizin düzenli haritasını yapma problemi daha 19. yy ortalarında düşünüldü ve birtakım girişimlere geçildiyse de bu işin kesin bir sonuca bağlanması II. Meşrutiyet'in ilanıyla (1908) gerçekleşme yoluna girdi. Ve günümüzde de her eğitim alanında ihtiyaçlarımızı karşılar hale geldi.

Okullarda coğrafya ve harita bilgisi artık kolaylıkla öğrenilebiliyor. Ve dünyamızı öğrenmemiz için ise en gerekli ihtiyaçlardan biri haline geliyor. Siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda ülke ve dünya haritaları satın almak istediğiniz zaman sitemiz ebrosur.com sayesinde harita fiyat bilgisine ve ebatlarına katalog incelemek aracılığı sayesinde en ucuz ölçeklerde yararlanabileceksiniz. Harita fiyatları indirim kampanya ve hatta broşür bilgisi için sizi sitemize davet ediyoruz. İyi günler dileriz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: