yükleniyor

Jeneratörler

Jeneratör mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmeye yarayan bir cihazdır. Jeneratör bu işlevini içerisindeki batarya termoelektrik ve fotoelektrik hücreler ile gerçekleştirir. Jeneratörler elektrik motorlarının çalışma prensibinin tersi şekilde çalışırlar. Mekanik enerji rüzgar güneş sıkıştırılmış hava tarafından meydana gelmektedir. Jeneratörün dönme hareketini sağlayan cihazlar ise su türbini buhar türbini içten yanmalı motor ve gaz türbinidir. Bu sistemler ile elektik enerjisi üretimi sağlanmaktadır. Jeneratörler elektrik enerjisi üretebilmektedirler. Bu nedenle elektriğin çok sık kesildiği ya da elektrik enerjisinin bulunmadığı yerler ile elektrik enerjisinin sürekli gerektiği hastane gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Jeneratörlerin farklı boyutlarda üretilmiş olan modelleri bulunmaktadır. Ayrıca doğru akım jeneratörü ve alternatif akım jeneratörü olmak üzere temel olarak 2 şekilde üretilmektedirler. Doğru akım jeneratörleri dinamo alternatif akım jeneratörleri alternatör olarak adlandırılmaktadır. Her iki çeşit jeneratör için de aynı tür elektrik enerjisi ihtiyacı aynıdır. En çok üretilen ve kullanılan jeneratör tipi alternatif akım jeneratörleridir. Genellikle su enerjisi ile çalışan santrallerde kullanılmaktadırlar. Jeneratörler çalışma şekillerine göre 3 grupta toplanmaktadır. Bunlar; Bir fazlı jeneratörler, İki fazlı jeneratörler ve Üç fazlı jeneratörlerdir.

Jeneratörlerin kullanılacağı alanların güvenlik ve kullanım açısından bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Jeneratörün konumlandırıldığı odanın en az 15 saat süreyle yangına dayanıklı olması gerekmektedir. Olası bir yangın durumunda da odadan çıkışı engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Ayrıca jeneratörün gerilim kararlığına sahip olması gerekmektedir. Ani enerji yüklerine ve kısa devre olasılığına karşı koruma sistemine sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Ek olarak tam verimli çalışan bir jeneratörün enerji kaybını en aza indirgeyen gerilim kesintileri ve ani yükselmelerine karşı dayanıklı ve darbe dirençli olması gerekliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Jeneratör ve daha birçok inşaat malzemesini farklı markaların fiyat seçenekleri ile görüntüleyebileceğiniz ebroşür ile en ucuz fiyatları bulabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz markaların broşür ve kataloglarını da katalog satın almak zorunda kalmadan evinizin konforunda görüntüleyebilirsiniz. İndirim ve kampanya haberlerine herkesten önce ulaşmak ve fırsat seçeneklerini görüntülemek için eBrosur.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: