yükleniyor

Kekik Baharatı

Doğa’nın insanlara verdiği pek çok armağanlarla doludur. Bahar mevsiminde bitkilerin şölenine şahit olduğunuzda bunu daha çok anlarsınız. Bunu anlamak için evinizden dışarı çıkmak kendinizi çapkın Nisan güneşinin altında kırlara savurmak yeterli... Doğa renk ve koku cümbüşüyle başınızı döndürebilir. Anemonlar, papatyalar, sarı düğün çiçekleri sizi kendine çağırır kır nanesi kekik ve adaçayı kokusuyla cezp eder. Dağların şifalı otlarından olan kekik halk hekimliğinin en kıdemli bitkisidir. Birçok çeşidi bulunan kekiğin beyaz çiçekli türüne Ege'de ak kekik adı verilir. Bir de yamaçlarda kırlık bölgelerde yetişen mor çiçekli bir türü daha vardır ki ona da kara kekik der Egeliler. İkisi de şifalıdır. Yağı çıkarılır bir karın ağrısı ve bulantıda kekik yağı suya tatbik edilip içilir.

Kekik antiseptiktir mikrop öldürücü özelliği yüzyıllardan beri bilinmektedir. Soğuk algınlığı ve gripte bizim başyardımcımızdır. Ağız içi yaralarına gargara olarak da kullanılabilir. Mide hazımsızlığına iyi gelir. Dezenfekte edici ve balgam söktürücü özellikleri de mevcuttur. Bundan dolayı kekik et yemeklerinde hazmı kolaylaştırmak için öteden beri bir baharat olarak kullanılır. Çorbalar etler ve balık yemekleri içinde kullanılabilecek en uygun baharattır diyebiliriz. Bahçenizde veya saksınızda kekik varsa doğanın yarım doktorunu evinizde barındırıyorsunuz demektir. Öyleyse kekiği gereği gibi tanımalı ve ondan daha çok faydalanmanın yollarını aramalıyız.

Bundan dolayı defne ve kekik et yemeklerinin ve ızgaraların vazgeçilmezi olmalı. Özellikle ızgarada çıkan toksinleri kekiğin bertaraf edici yani giderici antioksidan özellikleri de vardır. Sinirlerinizi kuvvetlendirerek depresyona olumlu etkileri de söz konusudur. Romatizma adet düzensizlikleri gibi konularda güzel bir kekik banyosu size epey faydalı olabilir. Kekiğin sihrinden siz de faydalanın. Baharat olarak kullanın çayını için hatta kahvaltılarınızda kekik balı bile tüketin. Şifaya kavuşmak işte bu kadar kolay! Yeter ki doğanın bize sunduğu gizli şifayı keşfetmesini bilelim ve ondan gereği gibi faydalanalım. Kekik artık günümüzde istenilen paket veya kutularda satılmakta. Ancak yapmanız gereken istediğiniz kekiği bölgesine göre seçmek... Kekiğin 350 türü var çünkü. Paketlerin son kullanma tarihlerine bakıp bölge menşei belli olan fiyat olarak da uygun güvenilir bir markayı seçmelisiniz.

Peki, kekik alacaksınız. Nereden alırım mı diyorsunuz? Sanal katalog denen kolaylıktan haberiniz yok mu? O zaman buyurun eBrosur.com’a. Kekik satın almak gibi basit bir iş bile eğlenceli hale gelebilir. İstediğiniz ürün size en yakın hangi mağazada ve en ucuz fiyata satılır öğrenirsiniz. Kekikte bile indirim ve kampanya gibi size cazip gelen olanaklardan faydalanmak mümkün. Sitemiz satış amaçlı olmayıp sanal bir broşür sistemidir.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: