yükleniyor

Kibrit

1809 yılından İngiliz bilim adamları aracılığı ile icat edilen kibrit içinde potasyum klora batırılan küçük bir kükürt parçasından başka bir şey değildi. Ve bunu tutuşturabilmek içinde mutlaka sülfürik aside batırılması gerekiyordu. Kullanım açısından kolay olan ilk kibrit ise 1831 yılında bir Fransız öğrencisi tarafından geliştirildi. Bir ucu sürtünme sonucu yanabilecek bileşimde olan küçük tahta veya karton çöp veya mumla kaplı küçük fitillere mum denilmektedir. İçinde kibrit çöplerinin yer aldığı küçük kutuya ise çöp kutusu denilmektedir. 1929 yılına kadar ülkemizde kibrit imalatı yapılmamaktaydı.

Çoğunlukla Ülkemize Avrupa ülkeleri tarafından gönderiliyordu. 1929 yılında çıkartılan bir kanunla ülkemizde kibritin yapılması ithalatı ve satışı Tekel Genel Müdürlüğü'ne verildi. İlk kibrit fabrikası 1932 yılında kuruldu ve 1952 yılından beri kibrit yapımı başlayarak özel kalemler tarafından kibrit fabrikaları açıldı. Ülkemizde üretilen kibrit miktarı 1970 yıllarına değin büyük ve çabuk bir artış göstermiştir. Açılan fabrikanın ilk yıllarında 10731 sandık kibrit imal edilirken bu kibrit sandığı miktarı 83044'e ulaşmış haldedir. Kibrit üretiminde kullanılan hammaddelerin bazıları yurt içinden bazıları da yurtdışından ithal edilmiştir. Tekel'in farikasında o zamanlarda çalışan işçi sayısı ise 560'ı bulmaktaydı. Ve bu rakam günümüzde gittikçe artmış bir hale gelmiştir. Kibrit her zaman temel ihtiyaçlarımızdan biri haline gelmiş olup her alanda ihtiyacımızı karşılamamıza olanak sağlamaktadır. Pikniklerde mutfaklarda en çok kullanılan temek ihtiyaçlardandır kibrit. Hatta öyle ki promosyon ürünleri olarak bile kullanılmaktadır. Kibritin hayatımızda kapladığı yer uzun yıllara dayanmakta olup en kolay ateş çıkartmamıza yardımcı olan bir ana maddedir. Kibritin kullanım alanları saymakla bitmeyip kibrit yapısı ve kolay kullanılabilirliği dolayısıyla her evin temel ihtiyacıdır.

Siz de bu temel ihtiyaçlarımızdan biri olan kibrit ürünleri için size en yakın mağazalara ulaşmak adına sitemiz ebrosur.com u ziyaret ederek en ucuz ve en kaliteli kibrit ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Katalog incelemek istediğinde veya kampanya takibinde bulunmak istediğinizde sitemiz size en kapsamlı yardımı sağlayacaktır. Kibritle ilgili fiyat indirim ve fırsat haberleri için mutlaka sitemiz ebrosur.com u ziyaret ediniz. İyi günler dileriz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: