yükleniyor

Kumbara Çeşitleri

Para Lidyalılardan beri yaşamımızda olan temel bir değişim aracıdır. İnsanlar paradan önce takas sistemini uyguluyorlar istedikleri eşyayı elindeki eşyalarla sahibiyle anlaşarak takas ediyorlardı. Ancak bu sistemin zorlukları vardı;her malın değeri aynı değildi ve herkesin ihtiyacı aynı olmayabiliyordu ya da elindeki mal ihtiyacı olduğu malın ederini karşılayamadığı durumlar olabiliyordu. Bu sıkıntılardan sonra deniz kabukları ve madeni külçeler para olarak kullanılmaya başlandı. Belli ağırlıktaki değerli maden külçelerinin üzerine ağırlığını gösteren damgalar vuruldu.

Madeni kütleler;M.Ö 7 yüzyılda yerini madeni paralara bıraktı.İlk paranın basımında Lidyalıların zengin kaynakları ve güçlü ekonomisi de rol oynamıştı.Gediz yani Termos ırmağının alüvyonlarında gümüşle karışık olan altın yani elektron vardı.Rivayet odur ki Lidyalılar Gediz nehrinden bu altınları koyun postlarını ırmağa atarak toplarlarmış. Sadece rivayet olsa da kulağa hoş gelen bu hikayeden sonra Büyük İskender zamanında paranın kullanımı tüm Akdeniz havzasında yaygınlaşmış. Altın, gümüş, bakır, bronz, demir ve kurşun gibi madenlerden çeşitli paralar basılmıştır.

Zamanla altın ve gümüş para basılması ekonomik nedenlerden dolayın vazgeçilmiştir.Ancak hatıra gümüş ve altın para basılmaktadır.Günümüzde nikel krom gibi madeni paralar kullanılmaktadır.Çoğumuzun bir zamanda bu bozuk paraları attığı bir kumbarası olmuştur muhakkak ya da hala da vardır.Özellikle klasik domuzcuk kumbara hepimizin çizgi film ve dizilerden aşina olduğu dekoratif ve şirin bir obje olmuştur.Ev uğur böceği, kaplumbağa, hazine sandığı gibi pek çok biçimli kumbara çeşitleri piyasaya sürülmüştür.Bunların plastik teneke ahşap olanları da mevcuttur.Daha geleneksel bir seçenek olarak ancak kırılarak paranın çıkartılabildiği pişmiş topraktan testi kumbaralar da vardır.Kırıldığı zaman karşılaştığımız bozuk para yığınıyla;istediğiniz bir şeyi alabilir veya acil bir ihtiyacınızı giderebilirsiniz.Kumbaralar bozuk para biriktirip;onları bütünlemek için ideal bir yoldur.Her kumbara;tasarrufun küçük evidir diyebiliriz.Tasarrufu çocuğunuza öğretmek için;ona doğum gününde bir kumbara hediye edin;hem o mutlu olsun;hem para biriktirmeyi öğrensin.

Kumbara almak istediğinizde bile artık yanınızda sanal bir broşür var eBrosur.com. Aradığınız her ürün en ucuz fiyata tüm indirim ve kampanyalarla beraber bu sitede. eBrosur.com evinizin konforunda size katalog gezme olanağı sağlıyor, istediğiniz ürünü istediğiniz markadan bakabiliyorsunuz ve dahası en yakın hangi noktada bulunuyor onu öğreniyorsunuz.Satın almak bazen bu kadar basit ve keyifli.Satış amaçlı olmayan sitemiz size fiyatlar konusunda yol gösteren bir rehber. Her tıklamanızda bir fırsat karşınıza çıkıyor. En uygun fiyat garantisi burada. İndirim ayağınıza kadar gelsin.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: