yükleniyor

Kuş Üzümü

Kuş üzümü Akdeniz iklimine uygun bölgelerde yetişir, bilim alanında Ribes nigrum olarak bilinir halk dilinde ise it üzümü veya çoban üzümü olarak adlandırılır. Kuş üzümü dolmaların pilavların keklerin ve kurabiyelerin vazgeçilmezi haline gelmiş mutfağımızdaki liderlik köşesini bu şekilde almıştır. Sadece pilavlarda dolmalarda değil tatlılarda kompostolarda ve aşurelerde de sıklıkla karşımıza çıkar kuş üzümü. Meyvesi en fazla 1cm kadar büyür ve patlıcan moruna yakın koyu bir rengi vardır. İçerisinde portakalda bulunan C vitamininden daha fazla C vitamini bulundurur. Bunun yanında AB1 ve B2 vitaminlerini de içerisinde barındırmaktadır. Tüketimi yapıldığında herhangi bir yan etkisi şu ana kadar hiç görülmemiştir.

Peki içerisinde bu kadar vitamin barındıran ve belki de bu vitaminlerden habersiz tükettiğimiz kuş üzümünün vücudumuza yararları nelerdir diye merak ettiyseniz kısaca ondan da bahsedelim. Öncellikle hanımlar için önemli olan saç tırnak ve cilt güzelliğine karşı oldukça etkilidir. Siz fark etmeden gizlice bakım yapar size. İçerisinde bulundurduğu yoğun C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Yüksek tansiyon ve kolesterolü olan hastalara tüketilmesi önerilir. Damar hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler yapar. Karaciğeri destekleyici olarak da kullanılabilir. Balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Bağırsakları yumuşatır ve sindirim sistemini koruyucu özelliğe sahiptir. Siyah kuş üzümleri kaynatıldığı zaman öksürüğe iyi gelir. Yaprakları da ateş dürücü etkiye sahiptir ve idrar arttırıcıdır. Bir dönem kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kuş üzümü suyunun farelerde ki kanserli hücrelerin büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir. Kuş üzümü taze kuru reçel veya meyve suyu olarak da satılmaktadır. Tüketimi konusunda fazla bekletilmemesi ve dolapta saklanması önerilir.

Kuş üzümü bu kadar faydasının yanında aslında yemeklerimizin tatlılarımızın süsüdür. Katıldığı yemeğe veya tatlıya ayrı bir lezzet verir. Bu yüzden evimizden eksik olmasın isteriz. Çoğu zaman marketleri pazarları dolaşır en ucuz nerede bulabilirim diye yorarız kendimizi. Elinizin altında bir bilgisayarınız ya da internete giren bir cep telefonunuz varsa artık çok kolay bir şekilde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Fiyat konusunda ya da hangi markette nasıl bir kampanya var nerede indirim var diye merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.Size en yakın mağaza veya market nerede diye soruyorsanız katalog incelemek ya da istediğiniz broşürlere bakıp ürün ile ilgili fırsat ve avantajları kaçırmak istemiyorsanız eBrosur.com sitesini ziyaret edip keyifle vakit geçirin.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: