yükleniyor

Mısır Konservesi

Türkiye’miz topraklarının son derece elverişli olmasından ve her türlü deniz ve karasal iklimin bulunmasından dolayı yüzlerce çeşit sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Ancak meyveler ve sebzeler sadece tek mevsim üretilip üretimi diğer mevsimlere aktarılamadığından çözüm olarak konservecilik yapılmaktadır. Konservesi yapılan sebzelerden birisi de mısır sebzesidir. Mısır ülkemizde 500-550 bin ton hektar üretim alanı ve 2.300.000 ton üretim miktarı ile arpa ve buğdaydan sonra üçüncü sırada gelmektedir. Çukurova Adana ile üretimin yarısından fazlası Akdeniz bölgesinde gerçekleşmektedir.

İlkbaharda dikilen ve sonbaharda Ekim ayı gibi hasadı yapılan mısır bitkisinin bir çok faydaları da bulunmaktadır. Mısır tanesinin 100 gramı 86 kcal enerji verir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça yararlıdır. C vitamini manganez fosfor B5 ve B1 vitaminlerini içerir. Akciğer kanser gelişim riskini önler B1 vitamini ile zekanın gelişmesine hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Yapısındaki pantotonik asit sayesinde strese karşı vücudun savunmasını sağlamaktadır.

Yazın haşlayıp ve kızartıp yenen çorbalara yemeklere salatalara ayrı bir lezzet veren ve bu denli sağlıklı olan mısırın kışın kurusunu patlatıp yemekteyiz. İşte bu noktada mısır konservesinin faydaları da ön plana çıkmaktadır. Peki mısır konservesi nedir nasıl yapılır sağlıklı mıdır? Öncelikle mısır konservesinin yapılabilmesi için en sağlıklı en taze olduğu dönemdeki yani hasat zamanında Eylül-Ekim aylarında toplanan mısırlar kullanılır. Toplandıktan sonraki ilk işlem sebzelerin yıkanmasıdır. Fabrikaya ulaştırılan mısırlar üzerilerinde bulunan toz toprak zirai ilaç ve benzeri yabancı maddelerden temizlenmek için 1 kilogram sebzeye yaklaşık olarak 5-6 kg su kullanılmaktadır. Temizleme işleminden sonra mısırlar koçanlarından ayrılmak için taneleme ve çürüklerinden ve bozulmuşlardan ayıklama işlemine girer. Bu işlemden sonra da artık konserve yapımı için mısır taneleri hazırdır. Blanşör denilen aletlerde ürünün büyüklüğüne göre 85-98 derece arasında mısırlar 2-8 dakika kadar su veya buhar yöntemiyle haşlanmaktadır. Bu işlem ile mikroorganizma yükü azalır sebzenin dokusunda bulunan gazlar uzaklaştırılır çiğ tat ve koku kısmen kaybolur. Bu aşamadan sonra da tüm hazırlık aşamalarından geçen mısır taneleri kavanozlara doldurulmaya hazırdır. Temizlenmiş konserve kaplarına %10 boşluk kalacak şekilde büyüme payları da göz önüne alınarak doldurulan mısırlar üzerilerini geçecek kadar dolgu sıvısı ile doldurulur. Bu sıvı genelde su ve tuzdan oluşan salamura denilen evlerde kullanılan turşu suyunun benzeridir. Bu işlemden sonra da mekanik yöntem ile kutunun içindeki hava ve gaz vakumlama yoluyla sıkıştırılarak çıkartılır ve konservenin uzun süre bozulmadan kalması sağlanır.

Yapılışını anlattığımız mısır konservesinin fiyatları hakkında bilgi almak hangi konserve nerelerde satılır en ucuz fırsatlar nerelerde bulunur diyorsanız ebrosur.com'a tıklayıp tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bir çok broşürün ayrıntılı olarak incelendiği sitemizde ayrıca ürünler hakkında güncel kampanyalardan yararlanabilirsiniz. İndirimlerin hangi markette ne zaman olduğunu en yakın nereden mısır konservesi alabileceğinizi adresi ile birlikte yine ebrosur.com'dan öğrenebilirsiniz. Dilerseniz kataloglardan inceleyerek tüm ürünler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: