yükleniyor

Nane

Nane özellikle Karadeniz’in nemli kıyılarında yetiştirilen güzel kokulu ve yeşil bir bitki türüdür. Nane taze olarak tüketilebildiği gibi kurutulmuş haliyle baharat olarak ve yaprakları ile çay olarak ta kullanılmaktadır. Nane sağlık açısından birçok fayda barındıran bir bitki türüdür. Bu faydalara kısaca değinmek gerekirse şöyle açıklanabilir. Nane astım ve bronşit hastaları açısından çok faydalıdır. Nefesi açar ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle migren hastalarında görülen ataklı gerilim tipi baş ağrılarının dindirilmesinde etkilidir. Ayrıca ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. Sinirleri yatıştıran özelliği bulunan nane stres ve heyecan durumlarında kan basıncını dengelemeye yardımcı olur ve vücudun rahatlamasını sağlar. Uykusuzluk sorunu çekenler için de nane tüketilmesi önerilmektedir.

Nane- limon çayı nezle ve grip gibi solunum yolları enfeksiyonlarında ter arttırıcı etkisi sağlayarak hastalıkların hafiflemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra nane çayı midede oluşan gaz problemlerini önlemede de etkin bir bitki türüdür. Kalp çarpıntısı ve kalp kaslarında olan ağrıların dindirilmesi için de günde birkaç tane nane tüketilmesi yararlı olacaktır. Ek olarak nene midedeki sindirime iyi gelerek ülser ve reflü gibi problemleri büyük ölçüde azaltmaktadır. Mide bulantısını geçirir. Ağız kokusunu önleyen nane dişeti hastalıklarına karşı da koruyucudur. El ve ayak titremelerini giderir. Emziren annelerde anne sütünü arttırıcı bir etkisi vardır.

Nane vücuda faydalı olmasına karşın hamilelik döneminde kullanılması önerilmemektedir. Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında nane tüketimi düşüklere ve kanamalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının nane tüketiminde çok dikkatli davranması gerekmektedir. İnternetin gelişmesiyle insanlara sunulan hizmetlerde çeşitlenmeye devam etmektedir. Alışverişlerden önce fiyat ve indirim araştırmasına olanak tanıyan ebroşür sitesi sayesinde çok fazla zaman harcamadan en ucuz fiyatlara ulaşmak mümkündür. Broşür ve kataloglara ulaşmak isteyip katalog satın almak istemiyorsanız ebroşür tam da sizin için tasarlanmış bir sitedir. İnternet ortamında istediğiniz markaların katalog ve broşürlerini inceleme şansınıza sahip olacağınız ebroşür ile indirim imkânlarından öncelikli olarak haberdar olabileceksiniz. Alışverişlerinizde en uygun fiyatlı fırsat ürünlerini takip etmek için www.ebrosur.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: