yükleniyor

Nazar Boncukları

Beğenilmek her insanın doğasında öteden beri yer etmiştir. Her insan takdir görmeyi ve beğenilmeyi ister; egosunun okşanması hoşuna gider. Ancak beğenilme konusunda insanoğlunun ilginç halk inançları da olmuştur. Bu inançlardan biri de nazar değmesidir. Nazar değmesi inancı; kem gözlü birinin baktığı nesneye ve varlığa zarar vermesi veya hasta etmesidir. Kem gözlü insanda; haset ve kötü niyet olduğu farz edilerek; kötü yani kem bakışlarının varlığa değdiği; gözlerinden çıkan kötü ışınların varlığa veya nesneye dokunduğu farz edilir. Nazar değmesinin tam tarifi budur.

Nazar inancı sanıldığından da eski bir inançtır. Göz ve mavi renk simgesi çoğu uygarlıkta vardır. Özellikle Roma uygarlığının nazar inancına inandığı arkeolojik kazılarla ortaya çıkmıştır. Dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müze'sindeki kem göz mozaiğin azar inancının çağlar öncesinden gelen kanıtıdır. Bunun yanı sıra mezarlarda ele geçirilen mavi boncuklar; göz şeklindeki cam boncuklar nazar inancını Arkaik çağa kadar götürmektedir. Ve de Aztekler Mayalar ve İnkalar gibi Güney Amerika uygarlıkları; mavi turkuaz taşını takılarda ölü maskelerinde ve törenlerde nazardan ve kötülüklerden koruyucu olarak kullanmışlardır. Renginden dolayı turkuaz taşı(açık mavi) ve lapis lazuli(lacivert); nazar taşı olarak kabul edilmiştir.

Nazardan korunmak için halk inançlarında çeşitli formüller vardır. Bunlardan biri de nazar boncuğudur. Nazar boncuğunun ana rengi mavidir; ve göz irisi temel şeklidir. Kem bakışı kendine çekerek; o kötü enerjiyi bertaraf etmeyi amaçlar. Nazar boncuğunun talih ve sağlık konusunda yardımcı olduğuna inanılır. İzmir Kurudere kanyonundaki Nazar Köy; yani eski adıyla Kurudere köyündeki el yapımı nazar boncuklarıyla her yere nam salmıştır. Çin nazar boncuklarının ülkemize girmesiyle bu yerli üretim cam boncuklar; ithal ürünlerle rekabet edemez hale gelmiştir. Bize düşen görevler yapımı bu cam boncuklardan edinerek evimizi ve odamızı şenlendirmektir.

Nazar boncukları kapının ilk girişine asıldığında veya bir sehpa üzerinde hoş bir dekoratif öğe olabilir. Çeşitli fiyat yelpazesi bulunan boncukların; ederi ithal veya yerli oluşuna göre değişir. En ucuz fiyata en güzel nazar boncuğunu bulmak istiyorsanız girin ebrosur. com’a. Sanal katalog sayfalarında kaybolun, her bir broşür sayfasında gezinin; markalara göz atın. Nazar boncuğu satın almak bile artık sitemiz sayesinde çok kolay...Fırsat nasıl yakalanır eBrosur.com 'da öğrenin.Tüm indirim ve kampanya durumlarından faydalanmak;istediğiniz ürünü ucuza bulup almak istemez misiniz?O zaman sitemizi tıklayın.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: