yükleniyor

Pil Çeşitleri

Pil kimyasal enerjiyi bünyelerinde depolayan kullanım sırasında tekrar enerjiye çevirerek enerjiyi sağlayan araçlardır. Piller elektrokimyasal hücre yakıt hücresi ve akış hücrelerinden meydana gelirler. Piller şarj edilemeyen ve şarj edilebilen piller olmak üzere iki şekilde üretilirler. Şarj edilemeyen piller kullanıldıktan sonra atılan pillerdir. Bu pillere kuru pil de denilmektedir. Bu pillere çinko-karbon çinko-klorid alkalin pil lityum piller gibi pil çeşitleri örnek verilebilir.

Şarj edilebilir piller şarj yoluyla tekrar tekrar kullanılabilen pillerdir. Kurşun-asit pil lityum-iyon pil lityum-iyon polimer pil nikel-demir ve nikel-kadmiyum piller bu tip pillere örnektir. Piller farklı boyutlarda ve farklı kapasitelerde üretilirler. Bu üretim farklılıkları kullanım alanları ve güç depolama özellikleri doğrultusunda oluşmaktadır. Bir pilin içerisindeki elektrot ve elektrolit miktarı pilin güç kapasitesini belirleyen etkenlerdir. Aynı boyut ve güç kapasitelerine bağlı olarak birkaç pilin bir araya getirilmesi ile bataryalar oluşturulmaktadır. Piller uzun süre kullanılmadıklarında zamanla kullanım süreleri azalmaktadır. Bu nedenle pil alırken ihtiyaç dahilinde almak daha faydalı olacaktır. Piller soğuk ve kuru alanlarda saklanmalıdır. Uzun süre kullanılmayan elektronik cihazlarda bulunan piller çıkarılmazsa akarak cihazın bozulmasına neden olabilirler. Ek olarak pil kutupları birbirinden uzakta tutulmalıdır. Aksi takdirde kısa devre oluşarak pilin kullanım süresi kısalır. Piller günümüzde kumandalardan radyolara hesap makinesi ve tıraş makinelerine el fenerlerine hatta oyuncaklara kadar birçok alanda kullanılmaktadırlar.

Piller çevreye zararlı olabilecek birçok kimyasal madde içerirler. Bu nedenle çevreye atılmaları kısa ve uzun vadede büyük zararlara neden olabilmektedir. Günümüzde pillerin geri dönüşümü için sistemler geliştirilmiştir. Bu sayede pillerin oluşturduğu kimyasal atık tehlikesi önlenmeye çalışılmaktadır. Kırtasiye ürün alımlarınızdan önce ürün indirim ve fırsatlarını öğrenmek ve en ucuz fiyatlar nerde görmek istiyorsanız ebroşür sitesi tam da sizin ihtiyacınız için hizmetinizdedir. Fiyat araştırması yapmak ve kampanya takibi yapmak için gereken tüm bilgileri kapsayan ebroşür ile artık katalog satın almak gerekmiyor. İstediğiniz marka ve ürünlere ait broşür ve diğer görsel dokümanları online olarak ulaşabileceğiniz eBrosur.com ile fırsat ürünlerini ve kampanya haberlerini takip edebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: