yükleniyor

Salamura Peynir

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olmazsa olmazıdır peynirler. Ekmek arası makarnaların üzerine salatalara bazen çorbalara poğaçalara türlü türlü şekilde tükettiğimiz peynirlerin de kendi aralarında türleri vardır. Ülkemizin coğrafi koşullarına iklimlere göre yapılan hayvancılıkla elde edilen koyun keçi ve inek sütlerinin hünerli ellerle birleşiminden çeşit çeşit peynir üretilmektedir. Yaklaşık olarak 1 kilo peynir elde edebilmek için 12 litre sütün işleme girmesi gerekmektedir. Bazı peynirler el emeği göz nuru köylerde kasabalarda üretilmekte ve köy peyniri diye tabir ettiğimiz peynir çeşidini oluşturmaktadır.

Bu peynirler de fabrika peynirleri gibi olanaklar olmadığından salamura halinde satılmaktadır. Salamura peynir genelde 8 ölçü kaynamış suya denk gelen 1 ölçü salamura tuzunun karıştırılıp peynirlere dökülüp kutularda saklanmasıyla oluşur. Bu şekilde peynir hemen bozulmaz ve uzun süre dayanır. Salamura peynirleri kullanmadan önce de mutlaka sadece yenecek kadarı salamuradan çıkartılır ve 15-20 dakika kadar suda bekletilerek fazla tuzunun çıkması beklenir. Bu şekilde yenmeye hazır hale gelecektir. Salamura peynirleri satın alır almaz tüm suyunu boşaltmak peynirin bozulmasını hızlandırır. Ayrıca sofraya koymadan önce de suda bekletme süresini uzun tutarsanız bu sefer de peynir şeklinden çıkıp yoğurt kıvamında bir şekilde pek de iştah açıcı olmayan bir durum ortaya çıkar. Peynirlerin içinde bulunan kalsiyum B2 vitamini ve protein miktarları son derece fazladır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir sindirim sistemini düzenler zekayı açar beyni çalıştırır kronik bronşiti önler ve ishal gibi mikrobik enfeksiyonlardan korunmamızı sağlar peynirler.

Birçok yararı bulunan peynirlerimizi de bozulmadan saklayabilmek için salamura peynirleri tercih edebiliriz. Hem katkısız hem de doğal olarak üretilmiş bu peynirleri birçok markette ve alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Size en yakın salamura peynir satışı yapan yerleri öğrenmek için ebrosur.com adresine tıklamanız yeterli. Hangi markette hangi fiyata satılmakta en ucuz peyniri nereden bulabilirsiniz indirimli ürünlerin listesini nasıl bulabilirsiniz kampanyalardan nasıl haberdar olursunuz gibi soruların cevapları da yine eBrosur.com sitemizde bulunmaktadır. İnternetteki sitemizde bulunan çok sayıdaki broşürlerden tüm fırsatları takip edebilirsiniz ve isterseniz kataloglardan inceleyerek firmaları ürünleri ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: