yükleniyor

Sirke

Sirke yemek ve salatalarda ve turşu yapımında kullanılan bir sos çeşididir. Üzüm ve elmadan yapılan çeşitleri olan sirke bu meyvelerin ekşimesiyle elde edilmektedir. Sirke yoğun olarak C vitamini ve madensel tuzlar içermektedir. Bu nedenle sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Sirkenin bir bölümü sirke asididir. Yemeklere ve salatalara lezzet veren kısmı bu özelliğinden gelmektedir. Sirke eskiden beri kullanılan bir üründür. Salatalarda sos olarak kullanılan sirke çorba ve bazı yemeklerde ise farklı bir tat ve koku oluşturmak için kullanılmaktadır. Ayrıca turşu yaparken de sirke kullanılır. Sirke ayrıca gıdalarda hijyeni sağlamak için kullanılır. Özellikle yeşil yapraklı ıspanak tere roka gibi sebzelerin yıkama suyuna biraz sirke konularak dezenfekte edilir.

Sirke ayrıca bulaşık ve çamaşır makinelerinin temizliği için de kullanılabilmektedir. Sirke yapmak için elma ya da üzümün suyu çıkartılır. Bu su bir kapta üzerine tülbent vb. bir örtü örtülerek 15 gün bekletilir. Ardından kalan püreleri temizlemek amacıyla süzme işlemi yapılır. Daha sonrasında hava geçirmeyen cam şişelere konulur. Sirkenin uzun süre muhafaza edilmesi için güneş ışığından ve sıcaktan korunması gerekmektedir. Sirkenin sağlığa olan faydaları şu şekilde açıklanabilir: Sirke mikrop öldürücü özelliği ile iyi bir dezenfektandır. Bu nedenle hastalıklara karşı vücudun direncini artırırlar. Özellikle nezle grip vb. enfeksiyon kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar. Bağırsaklardaki gazı ve kabızlığı önler. Sirke tıpkı pekmez gibi sindirim sistemini düzenler ve yiyeceklerin daha kolay sindirilmelerine yardım eder. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Sos olarak salata ve yemeklere özgün bir tat verir. Kalp ve sinir sistemini güçlendirir. İdrar yolları enfeksiyonlarının oluşmasını önler. Kanı sulandırarak daha ince akmasına yardımcı olur. Böylece dolaşımı hızlandırır. Kadınların adet dönemlerindeki ağrılarını azalır.

İndirim ve kampanya seçenekleri hakkında bilgi almak istiyor ve en ucuz fiyatları arıyorsanız ebroşür bu isteklerinize cevap verecek en kapsamlı hizmeti sunuyor. İndirimli ürünleri içeren broşür ve dergileri inceleyebileceğiniz bu site ile fiyat karşılaştırmalarını da kolayca yapabilirsiniz. Firmaların ürünlerini görmek için artık katalog satın almak geçmişte kaldı. Ebrosur.com adresini ziyaret ederek katalogları inceleyebilir fırsat ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: