yükleniyor

Soğuk Çay

Çay hayatımızın her safhasında var olan içeceklerden biri bir nevi stresimizin gidericisi anımızın yoldaşı. Bazen de muhabbetlerin yegâne sebebi. Çay. Bazen çayın açtığı güzel muhabbetlere şahit olmuşsunuzdur. Ya beş çaylarına ne demeli?O güzelim kruvasanlar mozaik kekler ya da peynirli canım su börekleri kimin hatrına hazırlanır?Çayın hatrına değil mi? Çay kimin hatrına pişer? Muhabbetin hatrına tabii ki. Çay sohbetsiz gitmez. Kendisini bize bu kadar benimsetmiş içeceğin nedir hikâyesi acaba hiç merak ettiniz mi?Rivayete göre Eski Çin'deyüce imparator Shen Nung'un içtiği sıcak suyun içinedir damla çay yaprağı düşer. İmparator ne olduğu belirsiz bu yaprakçığın yarattığı aromayı çok beğenir.Böylece çay Çin’de olmak üzere bütün dünyada yaygınlaşır.Bildiğimiz manada beş çayını törensel hale getiren ise İngilizlerdir.

Ülkemizde çayın yaygınlaşması ise çok yenidir. Zihni Derin'in botanik çalışmaları sonucu Karadeniz’de bu bitkinin verimli olabileceğini düşünür ve çalışmalar yapar. Ve sonuç verir de boy boy çay fidanları öbek öbek çay tarlalarına dönüşür. Günümüzdeki hikâyesini de az çok televizyonlardan cefakat Karadeniz kadınının hikayesinden de biliyorsunuzdur. Çay emektir sevgidir paylaşmaktır bazen çay. Çay sunumuyla içimiyle başlı başına bir kültürdür. Erzurum yöresinde ağızda tutulan bir parça şekerle 'kıtlama'usulü içilir bazen bir Ege kahvesinde çay masasında tarlanın verimi konuşulur. Çay her zaman insanoğlunun duygularına bir şekilde eşlik etmiştir.

Son yıllarda yaygınlaşan çay türü de soğuk çaydır. Ice tea adı verilen soğuk çay ülkemizde de giderek yaygınlaşmış ve asitlli içeceklerden boyalı kimyasal içeceklerden kaçan insanların alternatifi olmuştur. Limon mango şeftali aromalı soğuk çaylar üretilmiş çeşitli markalarda tüketime sunulmuştur. Diğer içeceklere göre içinde fazla kimyasal olmayan soğuk çay sağlıklı bir içecek türüdür. Asitli içeceklere tercih edilebilir. Yaz günlerinde ferahlatıcı olarak tüketilebilir. Öyle kikimi çay severler soğuk çayı evine bol bol alıp stoklamayı bile severler. Soğuk çay almak iyi güzel de bir fiyat araştırması yaparak almak en güzeli değil mi sizce? Çeşitli markaların fiyatlarını kıyas yaparak en ucuz ve ideal markayı keşfetmek onu benimseyip o markanın ürününü almak.

Bir duruş meselesi kanımca.Artık işiniz kolayistediğiniz ürünü çeşitli markalarda bulabileceğiniz sanal bir broşür var artık: eBrosur.com Sitemizde satış yapılmıyor akin size her konuda yol gösteriyorhem de sizi indirim ve kampanyalardan haberdar ediyor...Kampanya nedir tıklayın ebrosur.com'a görün ve küçük bir şok yaşayın.İstediğiniz ürününsize özel fırsat seçenekleriyle fiyatını öğrenin ve size en yakın hangi mağazada bulunduğuna bakıp gidin alın.İşte bu kadar basit. Satın almak bazen bir keyiftir. Özellikle eBrosur.com’un renkli katalog dünyasında kayboluyorsanız.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: