yükleniyor

Susam

Susam baharat olarak yiyeceklerde çok kullanılan bir gıda maddesidir. Özellikle simit kurabiye ve çöreklerde kullanılan susam tıpkı çörek otu gibi aslında içeriğinde birçok fayda barındırmaktadır. Çok yüksek bir kalori değerine sahip olan susamın bu kalori değeri içeriğindeki faydalı yağların fazla oluşuna bağlıdır. Bunun yanı sıra vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından da zengin bir gıda maddesidir. Özellikle B vitamini açısından zengin olan susam folik asit içeriği ile hamilelik döneminde de kullanılmaktadır. Susamın diğer bir yönü sağlık açısından iyi bir protein kaynağı olmasıdır. Bunu sağlayan içerdiği aminoasitlerdir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişimlerini desteklemek için tüketilmesi gerekmektedir.

Susam normal olarak kullanılabildiği gibi susam yağı olarak ta kullanılmaktadır. Susam yağı özellikle cilt ve saç problemlerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca baş ağrılarını azaltarak stres seviyesini de düşürmektedir. E vitamini bakımından zengin olması cilt ve saç için besleyici nitelikte olmasını sağlamaktadır. Susamın bilinen bir diğer faydası da içeriğindeki doymuş yağ asitler ile vücutta kolesterolü dengeleyerek kalp damar hastalıklarına karşı savunma sağlamasıdır. Bu asit yoğunluğu kansere karşı korunma için de etkili olmaktadır. Mineraller açısında zengin bir yapıya sahip olan susam kemik gelişimi ve kan hücrelerinin artışı için gerekli kalsiyum demir gibi mineraller sayesinde gelişim açısından önemli bir yardımcıdır.

Tansiyon hastalıklarını önlemede de susamın olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Susamın farklı kullanım şekilleri bulunmakladır. Susam tohumları tek başına kullanılabileceği gibi tohumlardan elde edilen susam yağı olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca susamın ezilmesiyle meydana gelen tahin de çok tüketilen gıdalardandır. Birçok kategoride çeşitli marka ve ürün için en uygun fiyatlar sunabilmek adına sürekli güncellenen katalog broşür hizmetlerini sunan ebroşür alıcıların ürün indirim bilgilerinden haberdar olmasını sağlamaktadır. Ebroşür müşterilerin satın alacakları ürünlere dair fiyat bilgilerine ulaşmasını sağlamayı hedeflemektedir. Firmaların ürünlerine dair katalog incelemek için de kullanılabilecek sitedir. Geniş kapsamlı içeriğiyle markaların fırsat ürünlerine kolayca ulaşabilir kampanya bilgilerini takip edebilirsiniz. Susam alışverişlerinizde en ucuz fiyatlara ulaşmak ve yararlanmak için eBrosur.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: