yükleniyor

Tel Peynir

Tel tel ayrılabilen dokusuyla kuymak mıhlama gibi yemeklerin yapımındaki ilk tercihtir tel peyniri. Tel peyniri ayrıca üretildiği bölgeye göre de isim değiştirmektedir. Karadeniz’de telli peynir Erzurum'da civil peyniri Kars bölgesinde de çeçil peyniri olarak isimlendirilmektedir. Tel peyniri yumuşak yağsız ve tuzluca bir peynir çeşididir. Tüm peynirlerde olduğu gibi yemeklerde salatalarda ve fırın yemeklerinde kullanılarak eşsiz lezzetlerin çıkmasına yardımcı olur telli peynir. Tadı örgü peynirinin tadını andırsa da uzun ince ve ipliksi şeritler halindeki yapısıyla son derecede farklıdır. Tel peyniri yağsız süt kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle de diyette olanların tercih edebileceği bir peynir türüdür ama elbetteki tuzunu suda 10-15 dakika bekletip çıkarttıktan sonra yenilmelidir.

Yapılışı da yine diğer tüm peynirlerde olduğu gibi süt ile başlar. Yağı alınmış olarak 30 dereceye kadar ısıtılan sütün içine bir miktar yoğurt katılarak bir saat kadar dinlendirilir. Daha sonra karışıma kutusunda belirtilen miktara göre peynir mayası eklenir ve 60 dereceye ısıtılır. Bu sırada bir kaşık ya da çubuk yardımıyla sürekli olarak karıştırılır. 45 dakika kadar sonra kaşık etrafında toplanmaya başlayan peynir bir süre sonra kenara alınır ve çekile çekile uzatılır. Tel tel şekil almaya başlayan peynir iki saat kadar kurumaya bırakılır. Ve işte tel peyniri sofralarınıza gelmeye hazırdır. Tüm peynirlerde olduğu gibi tel peyniri de nefis lezzette olmasının yanında insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Kemik erimesine diş çürümelerine karşı oldukça etkili olmakla birlikte mikrobik hastalıkların önlenmesinde de önemli rol oynar. B2 vitamini ile zekayı açar ve beyin faaliyetlerini artırır.

Yapılışı biraz uzun yorucu ve meşakkatli olsa da sonucun buna değer olduğunu tadına varınca anlayacaksınız. Yemesi güzel ve keyifli olan tel peyniri alabileceğiniz yerleri merak ediyorsanız mutlaka ebrosur.com adresine girmelisiniz. Peynirlerle ilgili tüm fırsatları indirimleri sitemizden takip edebilirsiniz. En ucuz tel peynirinin nerede satıldığını ve özel kampanyalar olup olmadığını da yine sitemizde bulabilirsiniz. Hangi marka tel peyniri hangi fiyata nerede satılır sitemizdeki broşürlerden takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgiye ulaşmak en hızlı şekilde aradığınız ürünü bulabilmek ve kolayca satın alabilmek için de sitemizdeki kataloglardan inceleyebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: