yükleniyor

Tere

Latince ismi 'Lepidium sativum' olan turpgiller familyasından terenin anavatanı Asya olup özellikle Anadolu'da bolca yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Bitkinin yaprakları besin olarak tüketilir. Tere yüz yıllar boyu taze olarak mutfaklarımızda aromatik kokusu ve lezzetiyle yerini almıştır ve almaya da devam edecektir. Özellikle limon sosu kullandığımız salatalarımızda koku ve lezzetinden yararlandığınızda çok memnun kalacaksınız. Akdeniz ülkelerinde pizza ve makarna üzerine eklenen soslarda ve süslemelerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca çorbaları pişirdikten sonra üzerine bir miktar ilave ederek dinlendirdiğinizde harika bir lezzet elde edebilirsiniz. Misafirlerinize spagetti hazırladığınızda sarımsak tere ve mantar sosunu karıştırarak üzerine ekleyebilir misafirlerinizi eşsiz lezzetli makarnalarla büyüleyebilirsiniz.

Peki lezzeti ve kokusu üzerine hemfikir olduğumuz terenin aynı zamanda bir sağlık deposu olduğunu da biliyor muydunuz? İçeriğinde yüksek miktarda A vitamini C vitamini ve D vitamini ihtiva etmesinin yanında vücuda sayısız faydası olan kalsiyum mineralini de oldukça zengin miktarda içeren tere bir çok hastalığı koruma ve iyileştirmede yüz yıllardır kullanılmaktadır. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde özellikle kış aylarında grip ve nezleye yakalanma olasılığınızı azaltır ve vücut direncinizi arttırır. Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır ve nefes darlığında da etkilidir. Yapılan araştırmalar terenin hazımsızlık ve mide sorunlarına da oldukça iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırmakta ve bağırsak hareketlerini dengelemektedir.

Bilinen en önemli yararının akciğer metabolizması üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Sigara içen kişilerde sigaranın zararlı etken maddelerinin zamanla akciğeri tahribata uğratması karşında tere tüketimi akciğeri korumaya yardımcı olacaktır. Sigara bırakan kişilere hekimler zararlı etkilerin bertaraf edilmesi için tere kürleri de önermektedir. Hafızayı güçlendirici ve zihin açıcı ayıltıcı özelliği ise içerdiği B6 vitamininden kaynaklanmaktadır. Sağlık deposu olan tereyi en uygun fiyat ve kampanyalarla alma fırsatını sunan ebrosur.com'u ziyaret edin. Katalogları inceleyerek indirimlerden haberdar olabilir broşürleri tarayabilir ve en ucuz tereyi nereden temin edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: