yükleniyor

Tohum Çeşitleri

Genç bitki elde etmek için tohumlar saksı kasa gibi ekim kaplarına ekilebilir. Bunun yanında sera ve açık bitki yetiştirme alanlarına da ekim yapılabilir. Ekim yöntemleri olarak dağınık ekim sıraya ekim ve ayrı ayrı ekim gibi yöntemler kullanılabilir. Tohum ekiminde kullanılacak kaplar hastalık ve zararlı maddelere karşı steril olmalı. Kaplar çamaşır suyuyla karıştırılmış suda birkaç saniye tutularak sonrasında saf sula yıkanarak ekime hazır hale getirilir.

Dış mekan bitkilerinin tohumları dışarıda soğuk yastıklara ve araziye ekilir. İç mekan süs bitkilerinin tohumları ise seralarda hazırlanmış yastıklara saksılara kasalara ve polietilen torbalara ekilir. Tohum ekimi tohum kaplarına elle de yapılabileceği gibi makine yardımıyla da ekilebilir. Tohum ekim zamanı bitkinin türüne göre değişir. Serin iklim bitkileri daha havalar tam sıcak olmadan ilkbaharda ekilirken sıcak iklim bitkileri tohumları ise toprak ısınmadan ekilmelidir. Ekim yöntemi tohumun büyüklüğüne göre değişir. Çok küçük tohumlar el ile ekilirken toprağın yüzeyine serpilerek kum kil gibi materyallerle karıştırılarak yapılır. Tohumların her tarafa eşit dağılmasına dikkat edilmeli sık ekimden kaçınılmalıdır. Sık ekimlerde fideler istenmeyen özellikler taşıyabilirken seyrek ekimlerde ise tohumun çimlenip toprak yüzeyine çıkması zorlaşır.

Bu yüzden büyük şirketler makineli ekimi tercih ederler. Tohumlar ekildikten sonra yüzey harç tabaksıyla kaplanır. Bu işleme kapak atma denir. Bu kapak tamamen bitkiyi dış etmenlere karşı korumak içindir. Kapak kalınlığı tohumun çapının 2-4 katı kadar olabilir. Fazla kalın harç kullanılmasının çimlenmeyi geciktirip çürümeye neden olduğu unutulmamalıdır. Tohumlar iyi ekildiği takdirde bitki türüne bağlı olarak 8-20 gün içinde çimlenip fide olarak toprak yüzeyine çıkmaya başlar. Bu dönemde yapılması gereken kasa ve yastıklardaki örtüler kaldırılarak fidelerin ışık almasını sağlamaktır. Bitki düzenli bir şekilde sulanmalı hastalık ve zararlılara karşı ilaçlamalara devam edilmelidir. Bahçe yetiştiriciliğinin ham maddesi olan tohumun birçok çeşidine farklı kalite ve fiyatlarla kampanya ve fırsatların yer aldığı broşürlerden ulaşmak ve katalog incelemekle mümkün. Ürünleri en ucuzdan en pahalısına tüm ekonomik seviyelerde eBrosur.com'dan araştırıp kampanya ve fiyat incelemesi yapabilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: