yükleniyor

Tütsü Çeşitleri

Koku insanlık tarihi kadar eskidir;insan var olduğu günden beri kendisinin ve çevresinin güzel kokması için yöntemler aramış;bu arayıştan ise kimya bilimi doğmuştur diyebiliriz.Biyolojik yapı gereği kötü kokularla karşılaşan insan güzel kokmak istemiş;önce kokulu bitkileri ateşte yakmış;ve gül, yasemin, menekşe, leylak, nergis gibi çiçeklerin kokularını damıtarak parfümler meydana getirmiştir. Antik çağda tütsü ev dekorasyonu ve kokulandırılmasında çok hayati öneme sahipti ve ancak zenginlerin ulaşabileceği bir lükstü.Roma döneminde tütsüler Orta Doğu'dan geldiği için bu zahmetli yolda oldukça pahalı hale geliyorlardı.Çünkü nakliye oldukça pahalıydı ve bu tütsü fiyatlarına yansıyordu.Örneğin yarım kilo iyi bir Doğu tütsüsü altı altın edebiliyordu.Bu ise o çağda; bir kölenin bir yılda kazabileceği paranın;hayali değerde üstündeydi.Tütsüler Antik çağda sadece soylular ve asillerin kullanabileceği bir üründü.Örneğin çılgın imparator Neron karısının cenazesinde otuz kilo tütsü yaktırmıştı. Cenaze törenlerinde; aranan tek şeydi tütsü.

Zamanla nakliye daha da ucuzladı;bu tütsülere ulaşabilmek daha da kolaylaştı;lakin Ortaçağ'da tütsü hala değerliydi.Günlük, sandal, mürsafi, öd ağacı, gülkurusu, akgünlük, sandalos sakızı, Buhuru Meryem gibi egzotik tütsüler insanların hep ilgisini çekmişti.Odalarını kokulandırmak için insanlar tütsülere başvurdular..Derken devir değişti;oda kokuları ve oda parfümleri çeşit çeşit boy gösterdi;ama insanlar özlemli bir keyif olan tütsüden pek vazgeçmediler. Günümüzde bu furya Hindistan'dan tüm dünyaya hızla yayıldı.Tütsüler hala çok popüler. Sandal ağacı hala çağlar ötesinden getirdiği esintiyle;ruhlarımıza kokusunu dolduruyor. Kendimizi bir kralın huzurunda veya antik bir Roma tapınağının önünde hissedebiliyoruz pekala. Ayrıca yasemin misk gibi kokular stresinizi atabilir;odanızın havasını tazeleyebilir.Çoğu tütsü yandığı yerdeki kötü enerjileri de giderir.İslam dini güzel kokuları ve güzel kokmayı hep övmüştür.Keza Budizm ve Hıristiyanlıkta da kokular ve tütsüler önemli yer tutar.

Tütsü almaya karar verdiniz; ancak nerede kaça satılır; en uygun fiyat nerededir bilmiyorsunuz. Size sanal rehber niteliğinde bir site var artık: ebrosur.com Sitemizde satış olmayıp;size katalog gezdiren sanal bir broşür sistemidir.İstediğiniz ürünü en ucuz fiyata bulmanızı sağlar;üstelik bu ürün size en yakın hangi mağazadaysa onu da gösterir. Artık satın almak zoraki bir iş olmaktan çıktı sitemiz sayesinde keyifli hale geldi. İndirim ve kampanyalardan sitemize girerek haberdar olabilir; en iyi fırsat ve fiyatlarla burada karşılaşabilirsiniz. Gözünüz kampanya görmek istiyorsa; tütsü bile olsa girin eBrosur.com'a. Ucuz alışverişi keşfedin!

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: