yükleniyor

Tuz Çeşitleri

Tuz yaşamımızda en az su kadar yer etmiş bir madde. Denizler dışında yeryüzünde pek çok yerde bulunan bir mineraldir.Kimyasal olarak sodyumdur ana elementi. Tuz ve ekmek için derler ya hakikaten tuz yaşamımız için önemli bir mineraldir. İşte tuz için böyle hoş bir hikâye anlatılır. Tuzun yaşamımızdaki yeri apayrıdır.Vücudumuzdan ter ve sıvı yolu ile attığımız tuzu her gün almamız gerekir.Tuz vücut faaliyetleri için yaşamsal bir mineraldir ancak tuzda aşırıya kaçılmamalıdır.

Tuz deniz ve göllerde bulunabildiği gibi yeraltı kaynaklarında da bulunur.Çankırı yöresi yer altından çıkan kaya tuzu ile meşhurdur.Kaya tuzu insan sağlığı için en ideal tuzdur.Bir de deniz tuzlalarından tuz elde edilmektedir.Buna örnek İzmir Çam altı tuzlasıdır.Son yıllarda Himalaya tuzu gibi çeşitli mineralleri içeren pembe ve çeşitli renkte tuzlar da piyasaya çıkmıştır.Tuz içinde bulunan elemente göre çeşitli renk skalasında olabilir.En pahalı tuzlardan biri Fransa'da Atlas Okyanusu'na bakan Gueranda şehrindeki özel bir gölden toplanıyor.Anlamı tuzun çiçeği demek. Çok zahmetli bir süreçten geçip elle toplanıyor ve katıldığı her şeye özel bir aroma veriyor. Açık grimsi hoş bir rafine tuz.Ve yarım kilosu 20 dolar civarında. Anlayacağınız tuzlar sandığınızdan çok çeşit ve menşei barındırıyor. Size düşen mineral ihtiyacınıza göreve hiper tansiyon olup olmadığına göre doğru tuzu seçmekte.

Bunun yanı sıra deniz kenarında yaşamayanlar ve deniz ürünü tüketmeyenler yeterli iyot alamıyorlar yeterli alınmayan iyot guatr gibi pek çok hastalıklara neden olabiliyor.Onun için bu minerali yeterli alamayanlar iyotlu tuz kullanabilirler.Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve gençler yeterli iyot almalıdırlar.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi tuzun da fazlası dengeyi bozar ve vücutta su tutar.Hipertansiyona neden olur kalp-damar hastalıklarını tetikler.Onun için tuz da ölçülü kullanılmalıdır.Peki en ucuz fiyata tuz çeşitlerini nereden bulabiliriz?Sanal broşür denilen bir kolaylık var.Tuz için bile olsa demeyin çeşitli markaların istediğiniz ürünlerini eBrosur.com'da gezin. Tuz için de olsa tüm indirim ve ucuz fiyatlardan faydalanın.Sitemizde direkt satış olmayıp aldığınız ürünün en yakın nerede olduğunu fırsat olup olmadığını size gösteren sanal bir katalog düzenlemesidir. Satın almak eBrosur.com sayesinde artık keyifli ve pratik! En iyi fiyat ve fırsat önerileri bu adreste.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: