yükleniyor

Vernik

Vernik ahşap ve metal yüzeylerin görüntülerinde değişiklik yapmadan parlaklık vermek ve sağlamlaştırmak adına uygulanan bir tür ağaç reçinesi çözeltisidir. Vernik uygulandığı yüzeyde kuruduktan sonra sert ve saydam bir tabaka halini almaktadır. Vernikler 2 çeşittir. Bunlar alkollü vernikler ve ole reçineli vernikleridir.

Alkollü vernikler doğal olarak elde edilen ya da sentetik üretim reçinelerin alkole benzer uçucu özellikli bir sıvıda çözünmesi ile elde edilirler. Ole reçineli vernikler reçinenin terebentin veya petrol yağı içerisinde çözünmesiyle elde edilen verniklerdir. Ole reçineli vernikler alkollü verniklere göre ısı ve aşınmaya karşı daha dayanıklı niteliktedirler. Vernik kullanımı yoğun olarak mobilya sektöründe görülmektedir. Mobilyaların parlaklığını arttırmak ve estetik açıdan daha iyi görünmelerini sağlamak amacıyla mobilyaların üst yüzeylerine vernik uygulaması yapılmaktadır. Vernik uygulandığı alanda ışığın yansımasını da kuvvetlendirmekte bu durum sayesinde mobilyalar daha dikkat çekici bir görünüm kazanmaktadır. Vernikleri oluşturan reçine ve çözeltilerine göre verniklerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Vernik ruhu olarak bilinen vernikler lak çamsakızı vinil reçineleri kauçuk vb. maddelerin terebentin petrol ve alkolde eritilmesiyle elde edilmektedirler. Bu vernikler sürüldükleri yerde ince bir tabaka oluştururlar. Verniklerin reçine yağ boya ve boya çözücü ile yapılan çeşidi ise mobilyalarda yer döşemeleri vb. alanlarda kullanılan sert ve dayanıklı verniklerdir. Bu vernikler çevre koşullarına karşı dayanıklı bir yapıdadır. Vernik seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak verniğin akışkan bir yapıda olması gerekmektedir. Bu sayede kolay sürülebilme imkânı olacaktır. Ayrıca yoğunluğunun sürüldüğü alanda tam olarak dağılacak bir kıvamda olması ve çabuk kuruyan özelliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca uygulanacak verniğin ısı nem vb. çevre koşullarına karşı da dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

Vernik ve diğer tüm boya malzemeleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için ebroşür fiyat ve indirim araştırmalarınızda yanınızda olmaktadır. eBroşür broşür ve dergilere kolayca ulaşabileceğiniz ve katalog satın almak zorunda olmadan ürünleri görüntüleyebileceğiniz bir bilgilendirme sitesidir. En ucuz fiyatları ve fırsat ürünlerini incelemek ve kampanya bilgilerine ulaşmak için takip edin.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: