yükleniyor

Yeni Bahar

Mersingillerden yaprağını dökmeyen bir ağacın kurumuş çiçekleridir. İyice olgunlaşmış çiçeklerden tohumlar toplanır ve kurutulur. Tohum durumunda ki bu meyveler kurutularak öğütülür ve çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılır. Tadı baharat karışımını andırır (Özellikler karanfil Hindistan cevizi ve tarçın tadına benzer). Vatanı Batı Hint Adaları ve Amerika’dır.

Kullanıldığı alanlar bakımından oldukça geniş olur sağlık açısından da olumlu olarak çok etkileri vardır. Çorbaların etli dolma içleri ve iç pilavların turşuların konservelerin kek ve bisküvilerin pudinglerin ve baharatlı jölelerin tadlandırılmasında kullanılır. Tat koku vermek ve çeşni arttırma amacıyla yukarıda belirtilen yiyeceklere ilave edilir. Toz haline getirilerek yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılır. Özellikle köfte yapımında yoğun olarak kullanılır. Yılda ortalama 500 ton olarak tüketiliyor. Sağlık açısından faydalarına gelince oldukça sağlığa yararlı bir baharattır. En çok bilinen sağlığa yararlı özellikleri şunlardır; damar sertliğini önler hazmı kolaylaştırır mide ve bağırsak gazlarını giderir unutkanlığı giderir hastalıklara karşı vücudun direncini artırarak sağlıklı bir yaşam sunar.

Yeni bahar sindirim sorunları neticesinde oluşa kusma mide bulantısı ve ishal tedavisinde kullanılır. Hoş bir kokusu olan yeni bahar mide kramplarını azaltmak ve tüm sindirim sisteminin daha iyi çalışması için kullanılmaktadır. Bu faydaları eni baharın uzun yıllardır tedaviye destek olarak kullanılmasını sağlamakla birlikte yeterli sayıda bilimsel çalışmalar tarafından da bu özellikleri kanıtlanmıştır. Banyo sonrası özellikle eklem ağrısı bulunan bölgelere yeni bahar yağı sürüldüğünde bitkinin anestezi etkisi ile ağrılarda azalma görülebilir. 2010 yılında yayımlanan Fitoterapi araştırması yeni baharın sinir sisteminde meydana gelen sorunlar nedeni ile yaşanan ağrıları hafiflettiği yönünde sonuçlar yayımlandı.

Bu kadar özellikli bir baharatı neden evinden eksik edesiniz ki? Anlattıklarıma dayanarak sizinde sağlıklı yaşamınıza katkıda bulunmanız için uygun fiyatların bulunduğu pazar market ve avmleri gezmenize boşa vakit harcamamıza gereksizce yorulmanıza gerek kalmadı. Size evinizin rahatlığında uygun fiyat indirim ve kampanya günlerini ve zamanını vakit geçirmeden öğrenebilir katalog satın almak yerine para harcamadan broşür ürünlerine bakarak fırsatları kaçırmak artık geride kaldı. En ucuz ürünleri görmek ve nerede olduğunu bulmak için eBrosur.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: