yükleniyor

Yoğurt Çeşitleri

Yoğurt süt içerisinde bulunan süt asidi bakterileri sayesinde sütün mayalanması ile oluşan bir üründür. Yoğurt yapımı kısaca kaynatıldıktan sonra mayalanma derecesine kadar soğutulan süt içerisine yoğurt mayası katılarak bakteriler yardımıyla mayalanarak koyu bir kıvam alması şeklinde olmaktadır. Sanayinin gelişmesi ile yoğurt üretimleri evlerden çok fabrikalarda yapılmaya başlanmıştır. Bu durum farklı yoğurt çeşitlerinin ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Günlük yaşam içerisinde tüketilen birçok yoğurt çeşidi bulunmaktadır. Bunlar süzme yoğurt kaymaklı yoğurt tava yoğurdu yarım yağlı yoğurt light yoğurt ve yağsız yoğurttur. Bunun yanı sıra yoğurt ile yapılan gıdalar da çoğunluktadır. Bunlarda ayran kefir cacık meyveli yoğurttur.

Yoğurt soğuk ortamlarda saklandığı takdirde PH değerinin düşük olması nedeniyle bakteri barındırmaz ve uzun süre kullanılabilmektedir. Yoğurt çok önemli bir besindir ve insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Mikroplara karşı vücudun direncini arttırır. Ayrıca vücudu kansere karşı korur. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve protein vücut tarafından kolay emilmektedir. Bu özelliği sayesinde kemiklerin gelişimi sağlamaktadır. Yoğurdun mide ve bağırsaklar üzerinde de ciddi etkileri bulunmaktadır. Yoğurt kendi kendini sindirebilen bir besin türüdür. Ek olarak genel anlamda midedeki sindirimi kolaylaştırarak mide ve bağırsak rahatsızlıkları önlemektedir. Ayrıca yatıştırıcı özelliği ile mide yanmalarına da iyi gelmektedir. Süt tüketemeyen kişiler yoğurt tüketimi halinde gerekli protein ve vitaminleri yoğurttan alabilmektedirler.

Yoğurt hepatit hastalığına karşı da koruyucu bir etki içermektedir. Yoğurt ayrıca dişleri güçlendirir kemik erimesini önler diş taşlarını engeller. Kilo vermek isteyenler için iyi bir yağ yakıcıdır. Güzellik açısından da cilde parlaklık kazandıran yoğurt cilt maskesi olarak ta kullanılmaktadır. Çeşitli markaların sunduğu yoğurt çeşitlerini ve yoğurt türevi ürünleri en ucuz nerede öğrenmek için ebroşür yeterli olmaktadır. Ebroşür sitesi ile yoğurt ve daha birçok üründeki indirim ve kampanya seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ürünlerin indirimlerini gösteren broşür ve katalogların bulunduğu eBrosur.com en uygun fiyat arayan kişiler için en büyük yardımcılardan biri olma özelliğini göstermektedir. Ebroşürü takip ederek ürün fırsat seçeneklerini görüntüleyebilir takip ettiğiniz firmalar hakkında katalog incelemek bu site ile mümkün.

Yoğurt besin değeri en yüksek olan ve canlı laktik asit bakterilerini içerisinde bulunduran çok yararlı bir fermente süt ürünüdür. Yoğurt 6000i aşkın yıldır üretilip tüketilmekte insanlar tarafından çok beğenilen ve tartışmasız süt ürünleri arasında insan sağlığına en çok fayda sağlayan yiyecek türüdür. İçerisinde bulundurduğu kalsiyum oranı riboflavin protein B12 B6 vitaminleri içermesi nedeniyle dünyada tüketimi en yaygın ve besleyici gıda maddelerindendir. Tarih boyunca göçebe kavimlerin daha aktif tükettiği bu yiyecek birçok hastalığa iyi gelmekte insanlara kalsiyum depolamakta ve enerji vermektedir. Yoğurdun çok ilginç bir özelliği de her dilde hemen hemen aynı telaffuz ediliyor olmasıdır. Avrupa’nın yoğurtla tanışması Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Balkanlar'dan Avrupa'daki krallara şifalı yiyecek olarak göndermesiyle başlamaktadır.

Yoğurt doğal olarak tüketilmesinin yanında süzme yoğurt meyveli yoğurt ve içecek olarak da tüketilmektedir. Süzme yoğurt genelde meze yapımlarında özel salata yapımlarında ve sulu yemeklerin yanında tüketilmektedir. Meyveli yoğurtlar bilhassa çocuklar tarafından çok sevilmekte ve meyve aromaları sayesinde farklı vitaminleri de içerisinde bulundurma özelliği taşırlar. Yoğurdu sevmediği için yoğurdun içindeki vitaminlerden yararlanamayan çocuklar bu meyveli yoğurtlarla birlikte yoğurt yemekte ve bu vitaminlere sahip olmaktadır. Günümüz araştırma ve istatistikleri çocukların meyveli yoğurtlarla birlikte yoğurt tüketiminde gözle görülür bir artış olduğunu göstermekte. Bu çocuklar için çok yararlı bir gelişmedir. Yoğurdun ayran ve cacık gibi sulu şekilde tüketildiği çeşitleri de mevcuttur ve Türk kültüründe bunlar çok yaygın olmakla beraber çok tercih edilmektedir. Ayran sektörü günümüzde yoğurt sektörüne yetişmiş olmakla beraber süt ve süt ürünleri şirketlerinin özenle üzerlerinde durmuş olduğu bir sektör kolu haline gelmiştir. Günümüzde birçok yoğurt ayran ve süt ürünleri konusunda üretim faaliyetinde olan firma bulunmaktadır. Bunların hepsi aralarında bir rekabet halinde olmakta bu da fiyatlar ve kalitelerin değişken olmasına yol açmaktadır. Çok tüketilen bir ürün olmasından ötürü şirketler sürekli bu tüketim ihtiyaçları üzerinde kampanya ve indirim politikaları izlemektedir. Sitemizdeki broşür ve katalogları inceleyebilir katalog satın almak isteyenler sitemizden bunu gerçekleştirebilirler. En ucuz fiyatları sitemizden takip edebilir ve size en yakın mağazalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Broşürlerini görmek istediğiniz Şehir, İlçe, Semt isimlerini yazarak size en yakın olan broşürleri görebilirsiniz
Bizi Facebook'da takip edin:

E-Posta: